مهر 12, 1401

جزیره ای بی نظیر و دیدنی که زیباترین جزیره آبهای خلیج فارس به شمار می رود، در جنوب کشور ایران قرار دارد. این جزیره که به مرکز تجارت مروارید معروف است مهم ترین مقصد توریستی داخلی و خارجی در تنگه هرمز می باشد. این جزیره بیضی شکل 25000 نفر جمعیت دارد و پوشیده از درختان نخل است. درصد اکسیژن خالص در جزیره کیش باعث شده است تا کسانی که مشکل تنفسی دارند در این جزیره ساکن شوند. 91 کیلومتر مربع مساحت دارد و از شمال به ایران، از شرق به تنگه هرمز، از غرب به کشور بحرین و عربستان و از جنوب به امارات متحده عربی منتهی می شود. این جزیره بخاطر مکانهای دیدنی بینظری که دارد سالانه حدود یک میلیون و 600 گردشگر به خود می بیند.

 

پیدایش جزیره کیش

بر اساس شنیده ها و گفته ها این جزیره به دلیل حرکت صفحه های عظیم قاره ها و اتفاق های بعد از آن به همراه دیگر جزایر تنگه هرمز نیز پدید آمد. این جزیره در زمان هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان تحت تسلط ایرانیان بوده است. در آن زمان کیش توسط خلفای اموی اداره می شد و این وضع تا سال 249 هجری قمری ادامه داشت تا اینکه یکی از اهالی شهر ری نیز تمامی جزایر خلیج فارس علی الخصوص کیش را مورد تسخیر خود قرار داد. بزرگ ترین مرکز تجاری در دوره سلجوقیان، جزیره کیش می باشد. در آن زمان افراد ضعیف و فقیر بسیاری توسط دزدی های دریایی زندگی خود را گسترش دادند و وضعیت مالی خود را پرورش دادند. این جزیره در سال 912 تا 1031 مانند جزیره هرمز توسط پرتغالیها تسخیر شد ولی در نهایت، امام قلی خان موفق به بازپس گیری این جزیره شد.

 

 

آب و هوای کیش

این جزیره نیز مانند جزیره های دیگر آب و هوای ساحلی و شرجی دارد. در فصل زمستان بارش های زیاد اتفاق می افتد و البته بیشتر به صورت رگباری هستند. تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های مطلوب از ویژگی های آب و هوایی این جزیره است. دمای 27 درجه در کیش معمولی است و اگر بخواهد خیلی هوا به سمت گرمی برود بیشتر از 32 درجه می شود. تیر و مرداد همیشه در هر استان ایران هوا بسیار رو به گرمی می رود، اما در کیش این حد به بالاترین حالت ممکن خود می رسد. دی، بهمن و اسفند هم نیز بر خلاف تیر و مرداد کیش را به بهشت تبدیل می کند و اگر تصمیم به مسافرت گرفته اید حیف است که در این ماه ها برنامه ریزی نکنید. در کل برای سفر به کیش فصول پاییز و زمستان که دمای هوا معمولا 27 درجه می باشد بسیار مناسب است.

 

فرهنگ مردم کیش

نوعی لباس نخی بلند و راحت که هم برای مردان و هم برای زنان مناسب است و دشداشه نام دارد به همراه نوعی کلاه از جنس نخ و ابریشم که به اسم های عرقچین و توبی معروف است لباس مردم کیش است که بخاطر ورود اعراب به ایران این طرز لباس پوشیدن در آنجا باب شده است. اکثر این افراد اهل سنت هستند و به همین خاطر مهترین عید های آنها عید فطر و عید قربان می باشد. ماهیگیری، دامداری و دریانوردی از جمله کارهای است که اکثر ساکنان کیش به آن می پردازند و از این راه به خوبی امرار معاش می کنند. صید مروارید در گذشته بین مردم کیش مرسوم بوده است. نوعی طبل از علایق مردم کیش است و در حالت کلی موسیقی برای آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.

قلیه، مضروبه، هریسه و مچبوس از غذاهای رایج در کیش است که مردم بیشتر به آنها علاقه مندند.

 

 

 

جاذبه های تفریحی در کیش

کیش در جنوب غرب اسیا چهارمین مقصد گردشگری می باشد. جاذبه های گردشگری زیبا و بی نظیر که هر کدام جذابیت خاص خود را دارد نیز باعث شده تا تنگه هرمز دارای نام و شهرت خاصی شود. به برخی از این جاذبه های تفریحی که بسیار مورد پسند گردشگران واقع شده است در زیر ذکر می کنیم:

1.شهر تاریخی حریره   2.پایاب   3.کاریز(قنات)   4.پارک هنر   5.ساحل مرجانی   6.کشتی یونانی به گل نشسته   7.باغ پرندگان کیش   8.آکواریوم   9.دلفیناریوم   10.کلبه هور   11.باغ وحش   12.منطقه جنگلی آهوان آزاد   13.پارک ساحلی سیمرغ   14.پارک ساحلی مرد ماهیگیر   15.پیست اتومبیل رانی کارتینگ   16.بولینگ مریم  

قوانین و مقررات خاص

در کیش مردم موظف به تمام قوانین وضع شده توسط دولت هستند و اگر غیر از این باشد جریمه های سنگینی در انتظار اوست. رغایت تمامی این قوانین به نفع خود مردم می باشد ولی برخی در رعایت آنها کوتاهی می کنند. بعضی از این قوانین هم نیز بسیار جالب توجه می باشد و فقط مختص جزیره کیش می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با این قوانین جالب آشنا شوید.

1.بوق زدن در هر جای جزیره کیش مطلقا ممنوع است.

2.رعایت حق تقدم و توفق کامل قبل از عبور از میدان ها ضروری است.

3.راهنما زدن برای پلیس بسیار اهمیت دارد و در صورت نزدن جریمه سنگین در انتظار اوست.

4.در صورتی که عابری در حال عبور از خط عابر پیاده است راننده موظف به توقف کامل است.

5.دنده عقب هم نیز در این جزیره از حساسیت های پلیس رانندگی است و در صورت مشادهده جریمه سنگین در انتظار راننده راننده خواهد بود.

6.انداختن آشغال و سیگار از شیشه ماشین نیز جریمه سنگین به همراه دارد.

7.شاید باورتان نشود اما ظاهر کثیف ماشین شما نیز برای پلیس مهم است و جریمه مختص به خود را دارد.

8.تاکسی های سفید در کیش فقط دربستی می روند و هزینه های رفت و آمد نیز قیمتی ثابت دارد.

9.زدن چادر در جزیره ممنوع می باشد و فقط در ایام عید این کار ممکن است.

10.آب آشامیدنی در این جزیره وجود ندارد حتما به خاطر داشته باشید از آب معدنی استفاده کنید.

 

این پستاندار در زبان فارسی دارای نام های بسیاری است از جمله شنگ و سگ آبی و در لاتین otter نام دارد و در خانواده راسوها قرار دارد. جمعیت نامعلومی دارد و در برخی مناطق مانند شمال آفریقا و اروپا و آسیا به خصوص ایران (به جز مناطق کویری ومرکزی) پراکنده شده اند. به دلیل ساختن سد ها و خانه های چوبی به شهرت دست یافته اند. این جانوران شب زی و نیمه آبزی جانور ملی و رسمی کشور کانادا از سال 1975 می باشد.

کشور ایران دارای 31 استان می باشد که هر کدام از این استان ها نیز دارای بناهای تاریخی و شگفت انگیزی هستند که برخی از آنها قدمت تاریخی بالایی دارند. سالانه گردشگران زیادی از داخل و خارج کشور برای بازدید از این مکان های تاریخی سفر می کنند و همین امر موجب پیشرفت بحث گردشگری در ایران شده است. اگر توجه و مراقبت از این مکان های تاریخی به عمل بیاید شاید بتوان گفت ایران از لحاظ صنعت گردشگری در رده های بالاتری قرار بگیرد و بتواند با کشور های مختلف و قدرتمند دیگر در این امر به رقابت بپردازد. در این بخش از سایت می خواهیم شما را با چند مورد از شگفت انگیز ترین این بناها آشنا کنیم تا در صورت علاقه مند شدن به این بناها به آنجا سفر کنید و خاطرات خود را در آن مکان به ثبت برسانید . باما همراه باشید.

 

دریاچه ارومیه (درلاتین Lake Urmia) نام دریاچه ای است که در ضلع شرقی کشور ایران و بطور دقیق تر در میان 2 استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی قرار گرفته است و 3 درصد مساحت کل ایران را دربرمی گیرد. نام این دریاچه از روی مرکز استان آذربایجان غربی که ارومیه نام دارد گرفته شده است. جالب است بدانید رضا شاه در زمان سلطنت خود که به سال 1930 بر میگردد نام دریاچه را رضائیه نامید! اما در سال 1357 زمانی که انقلاب صورت گرفته بود، دوباره نام ارومیه بر روی این دریاچه گذاشته شد. ترک زبانان آذربایجان غربی و ارومیه این دریاچه را با نام اورموگولو می شناسد و در زبان فارسی کهن هم نیز معنای درخشنده می دهد. تنوع زیستی دریاچه ارومیه در سال 2016 بر طبق لیست زیر ارایه شده که آمار چشمگیری به شمارمی رود.

 

 

بهترین رستوران های مشهد

رستوران پسران کریم

 

 

آدرس: شعبه 1 مشهد بلوار سجاد – خ فرهاد – فرهاد 22 – انتهای کوچه سمت راست 

آدرس: شعبه 2 مشهد انتهای بلوار خیام – مجتمع مروارید

 

 

 

رستوران معین درباری مشهد 

آدرس: مشهد خ پاسداران، بین پاسداران 2 و 4 مقابل هتل باختر

 

 

 

رستوران ارم شاندیز 

آدرس: مشهد شاندیز – نرسیده به میدان دوم

 

 

 

بهترین رستوران های اصفهان 

کافه رستوران سنتی آزادگان 

آدرس: میدان امام – به سمت در قیصریه ، سرای حاج میرزا- قهوه خانه حاج میرزا

 

 

 

کافه رستوران هرمس

آدرس: خیابان نظر میانی – کوچه یک وانک – کوچه میدان جلفا

 

 

 

رستوران شهرزاد

آدرس: خیابان چهار باغ عباسی – خیابان عباس اباد

 

 

 

بهترین رستوران های شیراز 

رستوران بین المللی هفت خان

آدرس: شراز بلوار جدید قرآن نبش کوچه 17

 

 

 

رستوران سنتی صوفی 

آدرس: شیراز بولوار ستار خوان – روبه روی مسکن و شهرسازی

 

 

 

رستوران باغ راز

آدرس: شیراز – قصر دشت بلوار شاهد

 

 

 

رستوران های تبریز 

رستوران دلستان

ادرس: بلوار 29 بهمن – روبه روی جام جم

 

 

 

رستورانن جلالی سردرود تبریز

آدرس: بلوار دکتر حسابی – اول میرداماد

 

 

 

کبابی حاج علی

آدرس: بازار تاریخی تبریز

 

صفحه1 از3