مرداد 28, 1401

همه چیز راجع به برج کج پیزا

برج ایتالیایی که به برج پیزا معروف و در شهر پیزا بنا شده است، از آن جایی که برج پیزا تنها برج کج جهان نیست اما نسبت به باقی آنها از شهرت و طرفدار خاصی برخوردار است موجب شده  تا سالانه گردشگران و طرفداران زیادی چه پیر و جوان، چه مرد یا زن برای دیدن آن و انداختن حتی یک عکس به آن جا سفر می کنند. تاریخچه ساخت این برج به قرن 8 برمی گردد، در آن زمان مردم می خواستند برج سنت مارک را تحت تاثیر قرار بدهند، به همین دلیل اقدام به ساخت برج پیزا کردند. در آن زمان پولدار های منطقه برای این که نام و شهرتی از خود به جای بگذارند برج یا کلیسایی می ساختند.

 

 

علت کج شدن برج 

برج پیزا دارای معماری به سبک رومی می باشد و در طراحی و اجرای ساخت آن مهندسان و معماران مشهور زیادی مشارکت داشته اند. همانطور که می دانید برج پیزا به علت غفلت و نادیده گرفتن مهندسان آن در جهت های مختلف کج شده است. در سال 1174 به جهت شمال و در سال 1272 به سمت جنوب رو به کج شدن آورد. این برج دارای 60 متر ارتفاع و 4500 تن جرم است.اولین باری که برج شروع به کج شدن کرد در هنگام ساخته شدن طبقه سوم برج کارگران این کج شدن را احساس کردند. در اولین بار نرم بودن زمین زیر ستون های برج باعث کج کردن آن به سمت جنوب شده بود. وقفه ای که به علت وقوع جنگ در ساخت این برج ایجاد کرد به نفع برج تمام شد و باعث شد تا برج بیشتر در خاک فرو برود و مستحکم تر شود. بعد از مدت ها وقفه که ساخت برج آغاز شد مهندسان با این فکر که اگر ارتفاع برج را زیاد کنند، انحراف برج اصلاح می شود این کار را کردند اما این کار باعث بیشتر سنگین شدن بنا و فرو رفتن بیشتر آن در زمین شنی شد.در سال 1370 ساخت بنا به اتمام رسید در حالی که برج تا به امروز در حال کج شدن است. در دفعات متعدد مهندسان زیادی راه و روش ها و نظریات مختلفی برای ترمیم کجی برج به میان آورند، مانند اضافه کردن دوغاب به پایه بنا، ریختن یک حلقه بتن در اطراف پایه بنا قرار دادن وزنه‌های سربی در سمت شمالی بنا، نصب کابل‌های ضخیم به قسمت بالاتر برج استخراج خاک از زیر و ...!

 

 

 

بررسی برج پیزا از لحاظ معماری

برای بررسی برج پیزا از لحاظ معماری، باید بگوییم که مصالح مورد استفاده در برج پیزا سنگ مرمر سفید رنگ است که در شب با اجزای سیستم نورپردازی صحنه ی فوق العاده ای را به ارمغان می آورد و می توان شبی آرام را در کنار آن داشته باشید. همانطور که گفتیم این برج 60 متر ارتفاع و 14500 تن وزن دارد و با طی کردن هشت طبقه میتوان به ناقوس برج رسید .دیوار های برج ضخامتی معادل 4 متر دارند. همانطور که عرض کردیم در طبقه هشتم ناقوس برج قرار دارد و وزنی برابر با 3.5 تن دارد. تعداد پله ها برای طی کردن هشت طبقه 251 عدد می باشد.

 

 

معماران برج پیزا چه کسانی بودند؟

معماران زیادی در طی سال های اخیر در طراحی برج پیزا دست برده اند اما معمارانی که در ابتدا در ساخت آن مشارکت داشته اند بونانو پیزانو، جراردو دی جراردو، جیووانی پیزانو، جیوانی دی سیمونه بودند و تمام تلاش خود را در آن سالها برای اصلاح برج کردند اما هیچ کدام نه تنها موفق نشدند بلکه در بیشتر کج شدن آن تاثیر گذاشتند. اما با این حال در این چند سال هنوز که هنوز است شهر پیزا میزبان برج کجی می باشد که تمام شهرتش را از آن گرفته است.

 

 

 

برج های کج در ایران

1.ساختمانی 7 طبقه در کرمان که دارای 55 سانتی متر انحراف دارد و باعث نگرانی شدید همسایه ها و ساکنان ساختمان شده است. کج بودن این ساختمان هنوز معلوم نشده است اما برخی اظها دارند به دلیل وجود قنات در زیر پی می باشد. طبق گفته ها این ساختمان هر روز کج تر می شود و به نگرانی ها نیز می افزاید

2.دومین برج کج در ایران در شهر اراک می باشد که توسط شرکت تعاونی مسکن ساخته شده است و به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی شروع به کج شدن کرد.

 

عکس هایی از داخل برج پیزا

 

 

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 تیر 1398 08:16

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.